Bu haber kez okundu.

Chicago Tribune: Türkiye’ de Yüzlerce Okul Kapatılıyor 22, 000 Eğitimci Kovuldu
 Türkiye çarşamba günü bir açıklama yaparak, darbe girişiminden sonra eğitim sistemi içinde oldukları iddia edilen sabotajcıların çökertilmesi için, 600 özel okulu ve yurdu kapatacağını söyledi. Korkulan, devletin algıladığı düşmanlara karşı hareketi esnasında NATO müttefiki olan kilit kurumların da kargaşa içine atılması.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu 22, 000’ e yakın eğitim görevlisinin görevden alındığını ve 21, 000 öğretmenin meslek lisansının iptal edildiğini açıkladı. Özel okullardaki öğretmenlerin bir kısmı görevden uzaklaştırıldı ya da gözaltına alındı. Yarım düzine üniversite rektörü, cuma günü gerçekleştirilen ve ABD’ de yaşayan Müslüman bir din adamının başını çektiği iddia edilen girişime destek verdikleri gerekçesi ile gözaltına alındı.

Dünya çapında bir okul ağı ile çalışan din adamı Fethullah Gülen’ in eğitim ağını hedefleyen Erdoğan’ ın inancı, Gülen’ in Türkiye’ yi kendi iradesine göre eğmeye çalıştığı ve bu kurumlar ile Türk eğitim sistemine sızmaya çalıştığı yönünde. Hizmet hareketi ise ılımlılığı ve çok inançlı bir uyum sistemini benimsediğini daha önce dile getiren bir yapı olduklarını, Erdoğan’ ın yükselen otokratik davranışlarını tanımladıkları için günah keçisi olduklarını söylüyor.

Kendisini devirme girişiminin ardından Erdoğan seçilmiş hükümetinin gücünü artırmanın yollarını arıyor. Ancak Erdoğan’ ın darbesi, daha önceleri karmaşa içinde olan Ortadoğu’ da, göreceli bir istikrarla anılmaktan zevk duyan ülkeyi daha da kutuplaştırabilir. Bu ayrıca, şimdi temizlendiği söylenen ordunun, mahkemelerin ve diğer kurumların etkinliği hakkında soruları akla getirebilir.

İnsan hakları avukatı Yeşim Demirbaş, bu kadar çok sayıda yargı üyesinin gözaltına alınmış olması ile adliyelerdeki iş yükünün ne kadar artacağı ve işleyemez hale geleceği düşünülmüyor diyor.

Anadolu Ajansı’ nın bildirdiğine göre, anayasal düzene karşı suç işleme soruşturmaları kapsamında 626 özel okul ve ilgili kuruma soruşturma açıldı.

Ajans Erdoğan’ ın eski müttefiki olan ve bugün Pennysylvania’ da sürgün hayatı yaşayan Fethullah Gülen’ in halk tepkisi ile durdurulan bu darbenin mimarı olduğunu kabul etmediğini ve kendisinin bu okullar ile bağlantılı olduğu bilgisini veriyor.

Daha önce Türkiye’ de yaşanan başka kargaşaları da azmettirdiği iddia edilen Gülen’ in iadesi için ABD’ ye resmi başvuru yapıldı ve hukukun takip edilmesi gerektiği vurgulandı. Türkiye ABD’ nin başını çektiği IŞİD mücadelesinde, ABD’ nin önemli bir müttefiki ve Amerika’ nın kullandığı, Suriye ile Irak’ a komşu olan bir hava üssüne ev sahipliği yapıyor.

 

Türkiye’ nin iç politikaları konusunda, hükümetin muhalif olan geniş kitlelerden kurtulmak için yollar araması yönünde yükselen bir endişe var. İstanbul’ da bir eğitim sendikasının lideri olan Hüseyin Özev’ in söylediğine göre kovulanların çoğu haberi aldığında evde ya da tatilde endişe ile haber bekliyordu.  İşlemlerde bir yanlışlık yapıldığına inanan çalışanların resmi soruşturma talebinde bulunması ve haklarını savunmak için savaşması gerektiğini söyleyen Özev, sürecin bir cadı avına dönüştürülmemesi gerektiğini vurguluyor.

Eğitime karşı yapılan bir diğer hamle de Türk üniversitelerindeki 1577 dekanın istifasının istenmesi ve devlet kadrosunda çalışan akademisyenlerin yurt dışı görevlerinin durdurulması oldu. Başbakanlık Ofisi ve MİT’ e kadar uzanan bir temizlik hareketinde 50, 000’ e bine yakın kamu hizmeti personeli işten atıldı.

Erdoğan Çarşamba günü acil bir çağrı yaparak kabine üyeleri ile güvenlik danışmanlarının katıldığı Milli Güvenlik Kurulu’ nu topladı. Toplantıdan sonra önemli bir açıklama yapacağını söyleyen Erdoğan, kendisinin de neredeyse öldürülecek olduğunu ve güçlükle kurtulduğunu söyledi.

Bunlarla birlikte, Gülen’ in hareketine destek verdikleri gerekçesi ile 34 basın mensubunun basın kartlarının iptal edildiği bilgisine ulaşıldı. Mizah dergisi Leman’ ın açıkladığına göre, iki gizemli eli, sivilleri ve orduyu birbiri üzerine iterek bir strateji oyunu oynarken gösteren kapakla çıkarttıkları özel sayının dağıtımının durduruldu.

Darbe girişimi ile ilişkili oldukları gerekçesi ile görevden alınan 115 general, 300 subay ve 4, 800 askeri personel sayısının 9, 000’ e çıkacağı öngörülüyor. Türk basınından edinilen bilgiye göre Savunma Bakanlığı’ nın emri ile en az 262 askeri hâkim ve savcı da görevden alındı.

Halk darbe girişimine duyduğu öfke ile idam cezasının geri getirilmesini istiyor ve Erdoğan bunu düşüneceklerini dile getiriyor. İstanbul’ da bir belediye işçisi olan Hasan Ay, girişimin elebaşlarının idam edilmesini istediğini söylüyor. Ay televizyonda bazı erlerin masum olduğunu duyduğunu ve özel askerleri kastetmediğini dile getiriyor.

İstikrarsızlık Türk ekonomisine olan güveni de zedeliyor. Türk Lirası çarşamba günü ABD Doları karşısında 1, 8 değer kaybetti ve yılın en düşük rakamlarına göre, 1 ABD Doları, 3 Türk Lirası’ nın biraz üzerinde bir değere sahip.

Yetkililer darbe girişimi esnasında yaşanan şiddet olayları yüzünden 240 kişinin öldüğünü ve sayının yükseldiğini söylüyor. Yine aynı yetkililere göre en az 24 darbe girişimcisi öldürüldü. 

2013 yılında Erdoğan ve ailesine karşı geliştirilen hamleler ile başlayan ve Gülen’ in devlet kadrolarındaki destekçilerini hedef alan agresif temizlik hareketi devam ediyor. “

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.